Hírek
2012. Február 19. 12:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: Csabai Mérleg
A szűrés életet menthet
A WHO Lalonde-modellje szerint az egészségünket a következő tényezők határozzák meg: 43 százalékban az életmód, 27 százalékban a genetikai, biológiai hatások, 19 százalékban a környezeti hatások és csak 11 százalékban...
A WHO Lalonde-modellje szerint az egészségünket a következő tényezők határozzák meg: 43 százalékban az életmód, 27 százalékban a genetikai, biológiai hatások, 19 százalékban a környezeti hatások és csak 11 százalékban az egészségügyi ellátás.
Tehát lényegében az életmód és az önmagunkra való odafigyelés a kulcsa mindennek – fogalmazta meg egybehangzóan dr. Nédó Erika, a Réthy Pál kórház orvos igazgatója, és dr. Ferenczi Attila a Lencsési háziorvosa. Az életmódnak, az önvizsgálatnak, az önodafigyelésnek a daganatos megbetegedések esetében különösen nagy szerepe van.
A csabai Réthy Pál kórház népegészségügyi szűrésként működteti az emlőszűrést és a méhnyakrákszűrést
Ha nincs különösebb bajunk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy elvégezzük a szokásos önvizsgálatot vagy elmenjünk az aktuális szűrésre. Pedig a háziorvos szerint időben kell lépnünk, mert ha már a tünetek jelentkeznek, akkor gyakran késő, vagy csak hosszas kezelések árán gyógyulhatunk meg.
– Háziorvosként alapvető feladatom a prevenció, a szűrés és a gondozás. A körzetemben nagyjából stagnál a daganatos megbetegedések aránya, és inkább az idősebb korosztálynál jelentkezik a betegség. Az újabb kezelési eljárások hatására javultak a túlélés mutatói, és javult az életminőség is. A pácienseimnek, különösen azoknak, akiknek a családjában rákos megbetegedés fordult elő, azt tanácsolom, hogy kétévente, az életkor előrehaladtával pedig évente menjenek el szűrésekre. Fontos tudatosítani, hogy mindnyájan felelősek vagyunk magunkért, azért, ahogyan élünk, és azért is, hogy a betegségeinket időben felismerjük. Ha valaki már komoly tünetekkel jelentkezik – vérzés, fájdalom, kitapintható csomók –, gyakran visszafordíthatatlan a folyamat – mondja dr. Ferenczi Attila.
A Réthy Pál kórházat felkeresők körében a szív- és érrendszeri megbetegedésekben szenvedők aránya jóval magasabb, mint a daganatos betegeké (ez az országos tendencia is). Békéscsabán onkológiai osztály nincs, ezért a daganatos betegek teljes körű ellátása itt nem biztosítható, de minden szűrés elérhető – hangsúlyozza dr. Nédó Erika. Az orvos igazgató tájékoztatása szerint ma Magyarországon a férfiak születéskor várható élettartama 69,2 év, a nőknél 77,3 év (az Európai Unióban ez a férfiaknál 75,8, a nőknél 81,9 év). A Nemzeti Népegészségügyi Program hangsúlyt fektet a betegségek megelőzését, korai felismerését célzó szűrővizsgálatokra. A szűréseknek nagy jelentőséget tulajdonít a kórház is. Dr. Nédó Erika kiemelte, hogy a prevenció jegyében 2008 óta működtetik a Réthy EgészségPont egészségmegőrző programot, amelynek lényege a hajlamosító tényezők, rizikófaktorok azonosítása a betegségek elkerülése érdekében. A programmal fel szeretnék hívni a lakosság figyelmét arra, hogy az egészséget értékként kezeljék és aktívan törekedjenek annak megőrzésére.
A kórházban népegészségügyi szűrésként működtetik az emlőszűrést és a méhnyakrákszűrést, de szinten minden szűrés elérhető. Bejelentkezni a következő számokon lehet: emlőszűrés 66/441-719; méhnyakrákszűrés 66/555-810; vastagbélszűrés 66/555-918; szájüregi szűrés 66/555-728; tüdőszűrés 66/555-974; prosztataszűrés 66/555-929; szív- és érrendszeri szűrések 66/555-585.
Mikóczy Erika
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.