Városlista
2024. november 2, szombat - Achilles

Hírek

2010. Április 10. 15:00, szombat | Helyi
Forrás: Békéscsaba Megyei Jogú Város

Az országgyűlési képviselők választásával kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókról

Az országgyűlési képviselők választásával kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókról

Tisztelt Választópolgárok!

Az alábbiakban tájékoztatjuk Önöket az országgyűlési képviselők választásával kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókról.

A szavazás ideje
Az első forduló napja: 2010. április 11. (vasárnap). A második forduló napja: 2010. április 25. (vasárnap). Második forduló megtartására csak akkor kerül sor, ha az első forduló nem lesz érvényes és eredményes. Szavazni a szavazás napján reggel 6.00 órától 19.00 óráig lehet. 19.00 órakor a szavazatszámláló bizottság elnöke lezárja a szavazóhelyiséget, ezt követően már csak azok szavazhatnak, akik a helyiségben vagy annak előterében tartózkodnak.

A kampánycsend
A választást megelőző nap 0.00 órától a szavazás befejezéséig választási kampányt folytatni tilos (kampánycsend). A kampánycsend megsértésének minősül a választópolgárok választói akaratának befolyásolása, így különösen: a választópolgárok számára a kampánytevékenységet folytatók által ingyenesen juttatott szolgáltatás, pártjelvények, zászlók, pártszimbólumok, a jelölő szervezet nevét tartalmazó tárgyak osztogatása, választási plakát elhelyezése, a választói akarat befolyásolására alkalmas információk szolgáltatása elektronikus vagy más úton.

A szavazókörök
Minden választópolgár csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le szavazatát. Az ajánlószelvényekkel együtt kipostázott értesítőn feltüntetésre került a választópolgár szavazókörének pontos címe. Kérjük, figyelmesen olvassák el az értesítést, aki ugyanis nem a számára kijelölt szavazókört keresi fel, azt a szavazatszámláló bizottság visszautasítja. A Békéscsabán igazolással szavazó választópolgárok az erre kijelölt 29. számú szavazókörben (2. Sz. Általános Iskola) adhatják le szavazatukat. A szavazóhelyiségben a választópolgárok csak a választójoguk gyakorlásához szükséges ideig tartózkodhatnak.

A választópolgár azonosítása
A szavazást megelőzően a választópolgárt a szavazatszámláló bizottság azonosítja. A választópolgárnak ehhez az alábbi okmányokat kell bemutatnia:
a) lakcím igazolására is alkalmas személyazonosító igazolvány (olyan régi típusú személyazonosító igazolvány, amely érvényes lakcímbejegyzést is tartalmaz) vagy
b) lakcímigazolvány és
- személyazonosító igazolvány;
- útlevél;
- 2001. január 1-jét követően kiállított (kártya formátumú) vezetői engedély.
Felhívjuk a válaszpolgárok figyelmét, hogy az okmányok a választópolgárok azonosítására kizárólag akkor alkalmasak, ha azok érvényesek (érvényességi idejük nem járt le, olvasható bejegyzést tartalmaznak). Amennyiben a választópolgár felhívásra sem mutat be érvényes okmányokat, a szavazatszámláló bizottság visszautasítja a választójoga gyakorlásától.

A szavazás
A választópolgár azonosítását követően a szavazatszámláló bizottság lebélyegzi a szavazólapokat és átadja a választópolgárnak. Ennek megtörténtét a választópolgár a névjegyzékben saját kezű aláírásával igazolja. Szavazni kizárólag személyesen lehet. A szavazáshoz - titkosságának biztosítása érdekében - szavazófülke áll rendelkezésre, de annak használata nem kötelező. Aki nem tud olvasni, testi fogyatékossága van, vagy egyéb ok akadályozza a szavazásban, más választópolgár - ennek hiányában a szavazatszámláló bizottság két tagjának együttes - segítségét igénybe veheti. Érvényesen szavazni a jelölt, illetőleg a lista neve alatti, feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymással metsző vonallal lehet. Ha a választópolgár a szavazólap kitöltését elrontotta, és ezt annak az urnába helyezése előtt jelzi, a bizottság kérésre egy alkalommal kicseréli azt. A szavazólapot az urnába kell dobni. A szavazólaphoz kapott boríték használata nem kötelező.

A mozgóurnás szavazás
A mozgásában gátolt választópolgár a szavazást megelőzően a Helyi Választási Irodánál, a szavazás napján pedig az illetékes szavazatszámláló bizottságnál írásban jelezheti igényét mozgóurnás szavazásra. A választópolgár kizárólag saját szavazókörének illetékességi területére kérhet mozgóurnát.
Kivételt jelentenek e rendelkezés alól az ún. igazolással szavazó választópolgárok (vagyis akik határidőig lakóhelyük választási irodáján jelezték, hogy nem a lakóhelyük szerint illetékes szavazókörben kívánnak szavazni). Az igazolással rendelkező választópolgár bármely békéscsabai lakcímre kérheti, hogy a számára kijelölt 29. számú szavazókör (2. Sz. Általános Iskola) szavazatszámláló bizottsági tagjai vigyék ki a mozgóurnát.


Dr. Szvercsák Szilvia
a Helyi Választási Iroda vezetője

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. Augusztus 18. 00:00, vasárnap | Helyi

Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban

Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban - ez az utóbbi napok mérlege Szász László esetében, aki a hétvégén Pljevljaban versenyez.

2024. November 01. 07:55, péntek | Bulvár

Megrázó középkori temetkezési szokásra utaló gyermeksírt találtak Visegrádnál

Megrázó középkori temetkezési szokásra utaló gyermeksírt találtak a Szűz Mária templom feltárása során Visegrádnál - közölte a Várkapitányság az MTI-vel csütörtökön.