Hírek
2012. Április 27. 14:00, péntek |
Helyi
Forrás: Csabai Mérleg
„Csak az jöjjön, akinek kedves az élete!”
Biopiac szombatonként a ligetben.
Gyerekkoromban folyton lestem a kertünkben, hogy mikor érik meg az eper, a cseresznye, a meggy, a kör- te, az alma és az az igazán finom őszibarack, amibe zölden is jó volt beleharapni. Akkor teljesen természetesnek vettük, hogy vannak időszakok, amikor dúskálunk a friss gyümölcsben, zöldségben, máskor be kell érni azzal, amit eltettünk télire. Ma szinte mindig minden kapható, de nem mindegy, milyen áron. Ez alatt nemcsak azt értem, hogy mi mennyibe kerül, hanem főleg azt, hogy vajon mit eszünk valójában, amikor a kicsattanóan egészségesnek tűn ő primőrökhöz nyúlunk.
A csabai biopiacot hétről - hétre megszervező KÖRösKÖR és KalákaKÖR arra biztat, hogy térjünk vissza a természetes alapanyagokhoz, „ha kedves az életünk”. A Széchenyi ligeti látogatóközpontban szombat délelőttönként (9-t ől 12 óráig) a környékbeli gazdák árusítják azokat a zöldségeket, gyümölcsöket, magvakat, amelyeket otthon, a háztáji kiskertben termeltek. Kaphatók péktermékek, lekvárok, aszalványok, befőttek, csírák, savanyúságok, gyógy- és fűszernövények. A piac szervezői nemcsak az étkezés terén tartják fontosnak a vegyszermentességet, így öko tisztítószereket, házi készítésű szappanokat is vásárolhatunk. Jó időben az udvaron, rossz időben a látogatóközpont nagytermében találjuk az árusokat és az érdeklődőket, időnként egy-egy pohár gyógyteával a kezükben. – Nem használunk műtrágyát, szintetikus növényvédő szereket. A kártevők ellen vetésforgóval és olyan természetes permetezőszerekkel védekezünk, mint például a csalán lé, így nagyanyáink ízeit kaphatjuk vissza.
A biopiac a helyi gazdaságot és gazdálkodókat is támogatja, hiszen itt csak a környékbeliek árusítanak – világosít fel Nagy Zoltán a KÖRösKör vezetője, aki szerint valamilyen szinten vissza kellene szoknunk a szezonális táplálkozásra, hiszen az előttünk járó generációk is így nőttek fel és jóval ritkábban voltak betegek, mint mi. Mint mondja, ma sokan elszakadnak a természet rendjétől, például olyan gyümölcsökön élnek, amelyeket még zölden szednek le, több ezer kilométert utaztatnak, érlelés lassítóval permeteznek (hogy kibírja a hosszú utat), a célállomáson pedig érlelés gyorsítóval kezelnek, és még ki tudja mi mindennel. A biopiac a természetesség és a hagyományőrzés híve.
A helyi termékek árusításán túl kultúrát is csempésznek a szombat délelőttökbe, gyakran játszik például az Ó-Körös Trió, de volt már ott a Kemény Gitárklubja is. Kézműves játszóházat, időnként sajtkészítési, szappankészítési bemutatót tartanak, és van egy klubjuk, ahol például ingyenesen tanulhatnak furulyázni és kavalozni (furulyához hasonló fúvós hangszeren játszani), akik szeretnének. A gazdáknak, törzsvásárlóknak pedig olyan programokat szerveznek, amelyeken jobban megismerhetik egymást és közösséggé kovácsolható a társaság. Nem csoda tehát, hogy emberibb, életszerűbb, természet közelibb valahogy minden a csabai biopiacon.
Mikóczy Erika
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.