Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2012. Június 28. 10:00, csütörtök | Helyi
Forrás: Csabai Mérleg

Családterápia a szenvedélybetegek ellátásában

Családterápia a szenvedélybetegek ellátásában

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium által kiírt pályázaton Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma a Családterápia bevezetése a szenvedélybetegek, ...

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium által kiírt pályázaton Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma a Családterápia bevezetése a szenvedélybetegek, (veszélyeztetettek) ellátásában című pályázatával (KAB-KEF-11-C-3602) 1 000 000 forint vissza nem térítendő támogatást nyert.

A pályázat révén a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum a kezelési és ellátási területén olyan szükségletalapú, hiánypótló programot kezdeményezett és koordinált, amely a szerhasználattal összefüggő egyéni és közösségi ártalmak csökkentését, valamint a helyi ellátórendszer fejlődését segítette elő.

Mező Andrea, a Békéscsabai KEF elnökének tájékoztatása szerint a program három nagy területre terjedt ki. Részben a már meglévő hálózatban működő, korábbi pályázatok során képzett pedagógusok, védőnők, gyermekvédők „ráképzése” valósult meg hat órában. Ennek során hangsúlyt kapott, hogy az érintett családot, gyermeket, mint a család részeit, családkonzultációs rendszerben támogatják a szakemberek.A delegálás és családterápia, családkonzultáció során különös tekintettel kell lenni: a jelzett problémára; a családi kommunikációs rendszerre, értékekre; a család és iskola viszonyára; a háttérprobléma jellegére; a pedagógus és család közös stratégiájának kidolgozására; az esetleges diszpécserszolgáltatás lehetőségére; a „küldési és visszacsatolási” rendszer kidolgozása.
A program keretében, a képzést és a széleskörű tájékoztatást követően havonta egyszer – 2011. december 1. és 2012. május 15. között összesen 6 alkalommal – esetmegbeszélő illetve összehangoló-ventillációs találkozót tartottak a MI-ÉRTÜNK Konzultációs Központban (Békéscsaba, Kazinczy u. 6/1.). Emellett 2012. február 1. és május 15. között (szintén a MI-ÉRTÜNK Egyesületnél) része volt a programnak a családterápia, családkonzultáció is.
A program ideje alatt 13 család számára nyújtottak ingyenes, anonim módon igénybe vehető szolgáltatást Békéscsabán. A családterápiás/konzultációs folyamat 4-6 alkalmas, alkalmanként 90 perces volt, rövid, fókuszált, jellegénél fogva elsősorban az együttműködés kialakítását célozta.
A családterápiában a tünet illetve a tünethordozó a család egészének metaforikus módon megnyilvánuló zavarát, diszfunkcióját képviseli. A hozott problémák voltak például: serdülő gyermek iskolakerülése, gyász, anya – lánya kapcsolat, megromlott házastársi kapcsolat, drogfogyasztás.
A családterápiás program fókuszában a család, annak alrendszerei illetve az egyén családi kapcsolatai állnak. A családi kapcsolatokban interakció, kommunikáció révén igyekszik változást létrehozni az élmények átélésének és feldolgozásának módjában, valamint a magatartásban.
A családterápiás programban Galambosné Varjú Blanka és Karácsony Zsolt vett részt családterapeuta, család konzultáns szakemberként. A szakmai konzultációt Mező Andrea és Novák Magdolna a mediációt Szikora István végezte.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 22. 09:59, péntek | PR

Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára

még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni