Hírek
2011. Február 07. 14:00, hétfő |
Helyi
Forrás: Hír6.hu
Dr. Czeizel Endre Békéscsabán tartott előadást
Az önpusztító alkotók. Péntek este dr. Czeizel Endre volt a békéscsabai Ibsen Ház vendége. Az orvos-genetikus professzor előadása tulajdonképpen, az 1997-ben napvilágot látott Sors és tehetség című kötetének verbális taglalása volt.
- Ásványi anyagokban szegény hazánkban legértékesebb természeti kincsünk bizonyosan az emberi tehetség. Azonban mi ezekkel a kincseinkkel is rosszul sáfárkodunk: a kivételes tehetségek jelentős hányada elveszett - szögezte le elöljáróban dr. Czeizel Endre.
Dr. Czeizel az Ibsen
"A tehetség kibontakozását többek között a szélsőséges kedélyállapotok - a mániás-depresszió és a depresszió - is akadályozhatják, s ezek előfordulása gyakoribb a géniuszokban. Részben ez magyarázhatja meg az önpusztítás különböző formáit a kreatív emberek körében, szemben a kivételes értelmi képességűek jobb egészségi állapotával" - véli.
A professzor előadásában többször rámutatott a rossz hazai iskola-modellekre is. Többek között, szerinte hiba, hogy csak az alacsony intelligenciájú gyerekek kaphatnak speciális képzést, ugyanis az általános tanterv kifejezetten az átlag intellektusú tanulóknak készült.
Elmondta, a géniuszok is ugyanolyan kezelhetetlenek az iskolában, mint a gyöngébb képességű (sors)társaik. Ők is éppúgy izegnek-mozognak, nem figyelnek az órákon, s majd a kicsöngetés előtt feltesznek néhány olyan kérdést, amelyektől a tanárok elkékülnek.
A professzor elmesélte, hogy évekkel ezelőtt több televíziós műsort is vezetett a királyin. Az egyikben a kivételes géniuszokról értekezett, miszerint a 10 milliós Magyarországon körülbelül 3 fő él, akinek 170 körüli az IQ-ja. Majd az adás után felhívta Jankovics Marcell, te figyelj, Endre, és ki a harmadik?
A genetikus a fenti állításokat néhány amerikai példával is illusztrálta: Thomas Edisont már általános alsóban gyógypedagógiai iskolába helyezték; míg Henry Ford csak 24 esztendősen maturált. (Magyarországon is lábra kelt egy anekdota, miszerint Petőfit is megbuktatták magyarból - S.T.)
A továbbiakban dr. Czeizel Endrével, a művészek - a racionális ember számára - értelmetlen önégetéséről beszélgettem.
- Az alkotóknál lényegesen nagyobb a hajlam az önpusztításra, mint egy átlagember esetében, miért?
- A művésznek önmagát kell megmutatnia. A költők a saját lelküket, a személyiségüket tárják exhibicionistaként a világ elé. A színészek pedig az előadás közben elégnek, hiszen, ha jók, akkor százhúsz százalékosan beleélik magukat a szerepükbe. Számos színésszel beszéltem, hogy miért van az, hogy éjszaka nem tudnak hazamenni, és először el kell menniük valahová inni? A válasz az volt, hogy úgy sem tudnának még aludni. Azt gondolom, hogy ők egy kicsit tényleg áldozatai a szakmájuknak.
Ezzel szemben a tudósok nagyon sokáig élnek, mert ők elsősorban okosak, és vigyáznak az egészségükre; például Teller Ede 95 évig, Szentgyörgyi Albert 93 évig élt. És az is nagyon érdekes - bár nem tudom megfejteni miért -, de a festők is 8 évvel később halnak meg, mint az átlag... jó, hát ott is vannak kivételek. Valószínű, hogy ők a műterem magányában rátalálnak a harmóniára, de ez így van a zeneszerzőkkel is (talán a rockzenészek ebből a halmazból egy kicsit kilógnak - S.T.). Szóval, valahogy a muzsika és a festészet a személyiségre inkább nyugtató, míg a színészek és a költők valóban úgy élik ki magukat, hogy bele is pusztulhatnak.
- Az előadásában megemlítette a társadalom felelőtlen felelősségvállalását, azaz jobban oda kellene figyelni rájuk. De tovább lépve, az elkallódásukban lehet összefüggés a tipikus magyar betegséggel, a széthúzással, a féltékenykedés-irigykedéssel, a gáncsolással? Részint ezért nem lesznek a tehetségekből talentumok?
- Biztos. Amikor azt vetem föl: mitől van az, hogy rosszul sáfárkodunk a tehetségekkel? Az egyik meghatározó feltétel a gazdasági körülmények, mert ahhoz pénz is kell, hogy egy tehetség kibontakozhasson; döntő befolyásúak a társadalmi körülmények, mert ugye Mohács óta itt mindig más az úr, tehát soha nem támogatták a magyart; a harmadik a pedagógusi felkészületlenség; az ötödik az önpusztítás; de a negyedik: a (magyar) ember nem tudja elviselni azt, aki nála különb.
Mindjárt érkezik a szignó a megyei könyvtár olvasóinak
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. Augusztus 18. 00:00, vasárnap | Helyi
Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban
Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban - ez az utóbbi napok mérlege Szász László esetében, aki a hétvégén Pljevljaban versenyez.