Hírek
2011. Július 16. 07:41, szombat |
Belföld
Forrás: OrientPress
Egyszerűbbé válhat a napenergia tárolása
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) két tudósa, Jeffrey Grossman és Alexie Kolpak egy merőben új, és az eddigieknél jóval olcsóbb módszert fejlesztett ki a napenergia tárolására.
Az MIT-n már tavaly kidolgoztak egy olyan módszert, amellyel a napenergiát a kémia segítségével tárolták, ez azonban nagyon drága megoldás volt. A témán dolgozó két kutató az amerikai Nano Letters című tudományos folyóiratban közölte: találtak egy sokkal olcsóbb megoldást is – írja az Origo.
Grossman és Kolpak szén nanocsövek és azobenzén kombinációjával állították elő azt a „szuperanyagot”, mely az eddigieknél sokkal hatékonyabban tudja megoldani a raktározási feladatot. Körülbelül olyan hatásfokon, mint a mobiltelefonok akkumulátorai.
Grossman úgy nyilatkozott, hogy társával egy hosszú élettartamú, újratölthető anyagot hoztak létre. Ez napfény hatására változik, és egészen sokáig ebben a megváltozott állapotában tud maradni. Viszont hő, fény, vagy katalizátor hatására azonnal visszaalakul eredeti formájára. Eközben adja ki magából a felgyülemlett energiát.
A tudós szerint az új folyamat legnagyobb előnye, hogy leegyszerűsíti a tárolás eddig csak bonyolultan, nehezen megoldható feladatát. Kiemelte: az új eljárás kitűnően alkalmazható fűtőrendszerekben, ám elektromosság termelésére csak egy közbeiktatott lépés után alkalmas.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot