Városlista
2024. november 18, hétfő - Jenő

Hírek

2019. Január 18. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: mti - illusztrációk: pixabay

Európa a rendezetlen Brexit felé halad

Európa a rendezetlen Brexit felé halad

A rendezetlen Brexit veszélyire figyelmeztettek csütörtökön a legtekintélyesebb külföldi lapok, rámutatva, hogy a kialakult válságra meg kell találni a brit parlament és az EU számára is elfogadható megoldást.

A német sajtó számos kommentárban a március 29-re tervezett kilépés elhalasztását sürgette.

Egyes elemzők az EU tevékenységét is bírálták, az ARD országos köztelevízió például kiemelte: "az EU stratégiája kezdettől fogva azon a merész feltételezésen alapult, hogy a britek végül hajlandóak lesznek a megállapodásra, ha nyomás nehezedik rájuk".

Azonban ha csak "nem történik csoda" a következő hetekben, meg kell állapítani, hogy "Brüsszel alaposan eltaktikázta magát".

Így nemcsak Theresa May brit kormányfő "áll üres kézzel, hanem a mai állás szerint az EU sem érte el a céljait, egyetlen egyet sem", például "nem érkeznek búcsúmilliárdok Londonból, és nincs megoldás az ír-északír határ ügyére".

A Handelsblatt című üzleti lap szerint is halasztásra lesz szükség. Csütörtöki kommentárjában hangsúlyozta, hogy a Brexit megosztja a brit társadalmat és a pártokat, ezért "sajnos nem lehet kizárni, hogy végül abba a helyzetbe kerülünk, amelyet a főleg Nagy-Britannia számára kiszámíthatatlan gazdasági kockázatok miatt senki sem akarhat igazán: az EU második legnagyobb gazdasága rendezetlen módon távozik a kitűzött időpontban, március végén".

Addig már nagyon kevés idő van, ezért most az a legfontosabb, hogy London kérjen legkevesebb három hónapos haladékot, hogy legyen egyáltalán lehetőség a tárgyalásra, vagy az előre hozott választások megtartására - írta a Handelsblatt.

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint "Európa a rendezetlen Brexit felé halad, ha London és Brüsszel nem rántja el a kormányt sürgősen". A rendezetlen Brexit politikai és gazdasági kockázatai pedig túl nagyok, főleg Nagy-Britanniának, de az EU-nak is, ezért meg kell találni a londoni alsóház és az EU számára is elfogadható alternatívát. Ez viszont a hátralévő néhány hét alatt nemigen sikerülhet, így be kell látni, hogy az eredetileg tervezett időpont tarthatatlan - írta a FAZ.

A legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera csütörtöki elemzése szerint a Brexit-történet azt bizonyítja, hogy a közvetlen demokrácia a politikát nem leegyszerűsíti, hanem lealacsonyítja.



Az újságnak nyilatkozó Lord Jeffrey Howard Archer, a brit Konzervatív Párt egykori alelnöke "politikai zombinak" nevezte Theresa May kormányfőt, kijelentve, hogy Mayt senki, "talán egyedül a férje szereti". Hangsúlyozta, hogy a londoni parlament 650 képviselője 650-féleképpen látja a Brexitet.

A szintén olasz - jobbközép - Il Giornale úgy vélte, a Brexit "végtelen bohózatának" egyetlen vesztese a politika: Európa-párti vagy Európa-ellenes brit politikusoknak sikerült megfosztaniuk hitelétől magát a politikát, úgy mutatva be, mint amely nem hallgatja meg a polgárokat, és nem is képes dönteni. Ezért pedig "a populisták köszönetet mondanak" - írta az Il Giornale.

Az Il Messaggero emlékeztetett arra, hogy a megállapodás nélküli Brexit hatalmas veszteséget jelenthet az Egyesült Királyságba exportáló olasz cégeknek, amelyek forgalma meghaladja az évi 23 milliárd eurót. Nehézségekbe ütközhet a Nagy-Britanniában élő 700 ezer olasz is.

A balközép La Repubblica megjegyezte, hogy az EU-ban már bevált gyakorlat, hogy a válságokat folyamatos halasztásokkal igyekeznek megoldani. Az újság szerint tovább bonyolítja a helyzetet, ha Nagy-Britannia mégiscsak részt vesz az európai parlamenti választásokon, hiszen így a brit képviselők is szavaznak majd az Európai Bizottság új elnökének megválasztásakor.

A horvát liberális Jutarnji List kommentárjának azt a címet adta, hogy Európa a leginkább attól fél, hogy a brit politikai válság átterjed az Európai Unióra.

Az EU már belefáradt a Brexitbe, egy olyan kulcsfontosságú évben, amikor lejárnak a mandátumok az Európai Parlamentben, az Európai Bizottságban, valamint az Európai Tanács elnöke is távozik, és a közösség nehéz tárgyalások elé néz, hogy ezen intézményekben a funkciókat újraosztják - írta az újság, majd hozzátette: nem beszélve a hétéves uniós költségvetésről, amelyet még idén meg kell alkotnia.

A horvát lap szerint Brüsszel abban bízott, hogy még a májusi európai parlamenti választások előtt megszabadul a Brexit terhétől, és a belső reformokra fektetheti a hangsúlyt, amelyek egy részét éppen Nagy-Britannia akadályozta. A Jutarnji List szerint ugyanakkor várhatóan nem lesz könnyű Brüsszelnek megakadályoznia, hogy a brit politikai válság az EU-ra is átgyűrűzzön.

A szlovák Hospodárské Noviny azt írta, hogy Theresa May Brexit-ügyben elszenvedett "zakójára" úgy is lehet tekinteni, mint kormánya történelmi bukására, vagy úgy is, hogy a Westminster elárulta a demokratikus népakaratot. A gazdasági-közéleti napilap véleményírásában kiemelte: a képviselők kétharmada kedden "elutasította a nemzet akaratának teljesítését, még akkor is, ha ez az akarat esetleg tévedés volt".

A baloldali pozsonyi Pravda úgy vélte, Theresa May azért "égett le" ennyire az unióval kötött megállapodásra vonatkozó szavazáskor, mert javaslata ellen a parlamentben többféle erő egyesült: azok mellett, akik rossznak tartották a javaslatot, azok is, akik ellenzik a Brexitet, és azok is, akiket nem zavar a "kemény Brexit".

A szlovák liberális Sme kommentárja szerint bár most minden tekintet Theresa Mayre és a brit képviselőkre szegeződik, az, hogy nem voltak képesek áterőszakolni a megegyezést, az európai vezetés számára is nagy kihívást jelent.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld

Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld

Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi

Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –

2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld

Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere

Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.