Hírek
2018. December 07. 05:00, péntek |
Külföld
Forrás: mti
Lerombolná a brit kereskedelmi kapcsolatok jelentős részét a megállapodás nélküli Brexit
A brit pénzügyminiszter szerint az Európai Unióval kialakult kereskedelmi kapcsolatok jelentős részét lerombolná a megállapodás nélküli brit kilépés az EU-ból.
Philip Hammond, aki a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről szóló megállapodás ötnapos parlamenti vitájának csütörtöki munkanapján szólalt fel a londoni alsóházban, kijelentette: Nagy-Britannia külkereskedelmének csaknem 65 százaléka zajlik az Európai Unióval, illetve az EU által külső országokkal kötött kereskedelmi szerződések alapján.
Hammond szerint az EU-val fennálló jelenlegi gazdasági-kereskedelmi kapcsolatrendszer 45 év alatt épült ki, és a brit gazdaság ezekben az évtizedekben elválaszthatatlanul összefonódott az uniós gazdaságokkal. Ez a viszonyrendszer tehát nem egyik napról a másikra alakult ki, de a megállapodás nélküli Brexit egyik napról a másikra lerombolhatja” – tette hozzá.
A pénzügyminiszter szerint ha a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnik meg, akkor Nagy-Britannia lenne a világ egyetlen olyan magasan fejlett gazdasága, amely kizárólag a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai alapján kereskedik az Európai Unióval, és ez “nagyon-nagyon rossz” helyzetet teremtene a brit gazdaság számára. Hozzátette: a brit gazdaság máris fizeti az árát annak, hogy egyelőre bizonytalanság övezi az EU-val fenntartandó jövőbeni kapcsolatrendszert.
Hammond a WTO említésével arra utalt, hogy megállapodás híján az EU-val folytatott brit kereskedelemre a Kereskedelmi Világszervezet általános szabályrendszere lépne életbe, ami vámok és vámvizsgálatok megjelenését jelentené a jelenleg teljesen akadálymentes kétoldalú kereskedelemben. Ennek súlyos növekedési kockázatára gazdasági szakértők már részletes számításokkal is felhívták a figyelmet.
A National Institute of Economic and Social Research (NIESR) nevű tekintélyes londoni gazdasági-társadalmi kutatóközpont legutóbbi tanulmánya szerint ha megállapodás híján az EU-val folytatott brit kereskedelem a WTO szabályrendszerére tér át, a brit hazai össztermék értéke 2030-ra 4,93 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet az akadálytalan kereskedelem folytatódása esetén arra az évre a brit gazdaság elérhetne.
A Bank of England legfrissebb figyelmeztetése szerint a brit gazdaság összeomlásszerű recessziója és a font meredek értékvesztése lehet a következménye annak, ha Nagy-Britannia a Brexit feltételeiről szóló megállapodás életbe léptetése és a kilépés után tervezett átmeneti időszak nélkül távozik jövőre az Európai Unióból.
A brit jegybank által a londoni alsóház pénzügyi bizottságának megbízásából összeállított, számos forgatókönyvet vizsgáló 87 oldalas tanulmány szerint a teljesen szabályozatlan kilépésre kidolgozott legrosszabb stresszhelyzeti szimulációs modellek arra vallanak, hogy a GDP-érték e forgatókönyv-változat esetén 8 százalékkal zuhanna a 2019 első negyedévére várható szinthez képest.
Ez sokkal súlyosabb recesszió lenne, mint amelyet a brit gazdaság a tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság alatt átélt: a brit hazai össztermék értéke a válság előtti utolsó csúcspont és az akkori ciklus mélypontja között összesen 6,25 százalékkal zuhant.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 22. 07:52, szerda | Külföld
Csurgó Attila ezredes: a Steadfast Dart 2025 elnevezésű idei legnagyobb NATO-gyakorlat a szövetséges tagországok összefogását mutatja
2025. Január 21. 07:46, kedd | Külföld
Izraeli-palesztin - A vártnál jobb egészségi állapotban vannak a kiszabadult túszok
A vártnál jobb egészségi állapotban vannak a kiszabadult túszok az őket ellátó Siba kórház közlése szerint, ezért már vasárnap este találkozhattak családtagjaikkal.
2025. Január 21. 07:39, kedd | Külföld
Beiktatták Donald Trumpot, a 47. amerikai elnököt
Beiktatták hivatalába hétfőn Washingtonban Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét.