Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2011. Október 12. 15:00, szerda | Helyi
Forrás: Csabai Mérleg

Életmentő füstfaragók

Életmentő füstfaragók

Ne csak babonából örüljünk a kéményseprőknek.

Kicsit késve ugyan, de elindult a fűtési szezon. Ahogy a csabaimerleg.hu egy korábbi cikkében is olvashatták, a katasztrófavédelem külön közleményben hívta fel a lakosok figyelmét fűtési rendszerük előzetes ellenőrzésére. Kevesen tudják, hogy a hőszolgáltató berendezéseink felülvizsgálata nem puszta lehetőség. Kéményeink állapotának rendszeres kontrollja törvényi kötelességünk. A kémények seprésére vonatkozó szabályokról, az ehhez kötődő fontosabb tudnivalókról kérdeztük Rákóczi Józsefet, a Békés Megyei Tüzeléstechnikai Kft. ügyvezetőjét.

- Annak ellenére, hogy babonából szinte mindenki gombot ragad az utcán, ha meglát egy kéményseprőt, nem nagyon szoktunk örülni, ha bekopog a lakásunkba. Rosszul gondolom? Milyen tapasztalataik vannak?


- Teljesen világos, hogy senki sem rajong azért, ha egy idegen - adott esetben nem is épp a legtisztább öltözékben - átgyalogol a lakáson. Mégis mindenkinek figyelembe kell vennie azt, hogy a kéményseprők munkája kötelező közfeladat, amelynek törvényben meghatározott szabályai vannak, s amely adott esetben akár életeket is menthet. Eszerint a törvény tűrési kötelezettséget ír elő a lakosságnak, vagyis az élet- és vagyonvédelem érdekében minden kéményseprő a szolgáltatás ellátásához szükséges mértékig jogosult az ingatlan igénybe vételére. Az ingatlan tulajdonosa, illetve használója pedig köteles ezt biztosítani. Ez egész egyszerűen azt jelenti, hogy míg a kéményseprőnek nincs joga körbenézni a nappaliban, hogy ott milyen szép festmények vannak a falon, aközben a lakos köteles biztosítani a szakember számára a kazánház lehető legrövidebb úton történő megközelítését és a közszolgáltatás ellátását. Sajnos ezzel kevesen vannak tisztában.


- Milyen gyakori ellenőrzés javasolt?


- Szilárd tüzelésű berendezések kéményeinél évente legalább két alkalommal szükséges a seprés, a gáztüzelésű fűtési rendszerek esetében pedig évi egy ellenőrzés ajánlott. Személyes meggyőződésem, hogy a szilárd tüzelésű rendszerek esetében a kétszeres évenkénti seprés is kevés. Nem véletlen az, hogy a régi, több mint két évtizeddel ezelőtti szabályozás még negyedéves seprési kötelezettséget írt elő. Gáztüzelés esetén legfeljebb pókháló kerülhet a kéménybe, de volt már példa arra is, hogy egy darázsfészek miatt eldugult kéményjárat csaknem szénmonoxid mérgezést okozott a lakásban. Itt is elengedhetetlen a felülvizsgálat, de nem olyan gyakorisággal, mint a szilárd tüzelésű rendszereknél.


- Megyei szolgáltatóként összesen hány békési kémény felügyeletéről gondoskodnak?


- Százhatvanezer kémény tartozik hozzánk a megyében, ebből harmincezer a békéscsabai. Ennél persze jóval több van Békésben, de mi csak azokról tudunk, amelyekről bejelentést kapunk. Kevesen tudják azt is, hogy minden használatban lévő kémény esetében bejelentési kötelezettségük van. Gyakori veszélyforrás, ha egyszerű spórolásból nem jelzik, hogy egy korábban használaton kívüli ingatlant kezdenek fűteni. Ez adott esetben akár tragédiák forrása is lehet. Arra vonatkozóan pedig semmiféle ellenőrzési jogosultsággal nem rendelkezünk, hogy az egyes ingatlanok esetében, vagy azokon belül melyik kémény van használatban, s melyik nincs. Ha egy lakos azt mondja a kéményseprőnek, hogy márpedig az ő lakóingatlanjának három kéménye közül csak kettő üzemel, akkor a kéményseprő ezt nem ellenőrizheti. Arra is volt már példa, hogy ebből kerekedett tűzeset, vagy hasonló tragédia.


- Mi történik, ha szabálytalanságot észlelnek?


- Abban az esetben, ha rossz állapotúnak ítéljük a kéményt, jogszabályi kötelességünk a tűzvédelmi hatóság – gáztüzelésű rendszer esetében pedig a szolgáltató – értesítése, de előfordulhat az is, hogy építésügyi szabálytalanságra bukkanunk, amivel kapcsolatban az illetékes önkormányzat jegyzőjének teszünk jelentést. Megyei szinten évente több száz ilyen szabálytalanságról küldünk értesítéseket.


- Még a beszélgetés elején utalt arra, hogy munkájukkal akár életeket is menthetnek. Mit jelent ez pontosan?


- Vannak olyan uniós tagállamok ahol nem kötelező a kéményseprés. Ezeknek adataiból merítve sajnálatos módon kijelenthető, hogy amíg nálunk évente mintegy húsz szénmonoxid mérgezéssel járó halálos baleset történik, addig például Franciaországban – ami jóval nagyobb területű ugyan, de mégis - több száz ilyen eset merül fel. Belgium is jócskán megelőz minket e tekintetben, s nagyjából hasonló méretű országról van szó. A nagyságrendi különbség a több száz és a néhány tucat között azt hiszem kellően bizonyítja munkánk jelentőségét.

K.K.P.

Címkék: kéményseprő

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 22. 09:59, péntek | PR

Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára

még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni