Hírek
2021. Augusztus 30. 16:03, hétfő |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Még mindig nem érte el a járvány előtti szintet az OECD-tagállamok GDP-je
Még mindig nem érte el a járvány előtti szinteket a hazai össztermék (GDP) a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 37 tagállamában, jóllehet a gazdasági növekedés üteme gyorsult a második negyedévben.
A párizsi székhelyű kormányközi szervezet hétfőn közzétett előzetes adatai szerint április-júniusban az előző negyedévhez képest 1,6 százalékkal nőtt a GDP az OECD-tagállamokban.
A tavalyi második negyedévben, a járvány első hulláma által okozott globális sokk hatására példátlan mértékben, 10,4 százalékkal esett vissza az OECD-tagok gazdasági teljesítmény.
A korábbi rekordot a pénzügyi és gazdasági világválság csúcsán, 2009 első negyedévében mérték, de akkor is csak 2,3 százalékkal esett vissza az OECD-tagállamok gazdasági teljesítménye.
Negyedéves összevetésben a tavalyi első negyedévben 1,8 százalékkal csökkent, majd a második negyedévi 10,4 százalékos mínusz után a harmadik negyedévben már 9,4 százalékkal, a negyedikben 1,1 százalékkal, az idei első negyedévben pedig 0,6 százalékkal nőtt a reál-GDP.
Az idei második negyedévben az OECD-tagállamok hazai össztermékének szintje még mindig 0,7 százalékkal maradt el a járvány előtti utolsó "béke negyedévhez", 2019 október-decemberéhez képest.
A hét legfejlettebb gazdaság (G7) közül Nagy-Britannia lemaradása volt a legnagyobb, 4,4 százalékos, majd Olaszország következik 3,8 százalékkal, illetve Franciaország és Németország 3,3-3,3 százalékkal. A G7-csoport tagjai közül csak az Egyesült Államok volt képes a járvány előtti szintre visszakapaszkodni, a második negyedévben az amerikai GDP 0,8 százalékkal haladta meg a 2019 utolsó negyedévit.
Idén április-júniusban az Európai Unióban, az euróövezetben és a hét legfejlettebb országot tömörítő G7-csoportban is nőtt a GDP. Legjobban az euróövezet teljesített, ahol az első negyedévi 0,3 százalékos csökkenés után 2,0 százalékkal nőtt a gazdaság. Az Európai Unióban 0,1 százalék mínuszról 1,9 százalékra ugrott, a G7-csoportban pedig 0,4 százalékos emelkedésről 1,6 százalékra gyorsult a reál GDP-növekedés üteme a második negyedévben.
A hét legfejlettebb gazdaság közül Nagy-Britannia GDP-je nőtt a legnagyobb mértékben a júniussal zárult három hónapban: az első negyedévi 1,6 százalék csökkenés után 4,8 százalékkal gyarapodott a hazai össztermék. A második helyezett Olaszország gazdasági növekedési üteme 0,2 százalékról 2,7 százalékra gyorsult. Németország GDP-je 1,6 százalékkal, az Egyesült Államoké ugyancsak 1,6 százalékkal, Franciaországé 0,9 százalékkal, Kanadáé 0,6 százalékkal, Japáné pedig 0,3 százalékkal nőtt.
Éves összehasonlításban 13 százalékkal ugrott meg az OECD-országok gazdasági teljesítménye a második negyedévben, míg az elsőben 0,3 százalékkal csökkent. Az Európai Unióban az első negyedévben mért 1,3 százalékos csökkenésről 13,2 százalékos, az eurózónában 1,3 százalékos visszaesésről 13,6 százalékos, a G7-csoportban pedig 0,6 százalékos mínuszról 12,8 százalékos GDP-növekedésre váltott ét a gazdaság.
A hetek közül a brit gazdaság teljesített a legjobban, 22,2 százalékos növekedéssel, 7,6 százalékkal pedig Japán bizonyult a sereghajtónak. Franciaország GDP-je 18,7 százalékkal, Olaszországé 17,3 százalékkal, Kanadáé 13,8 százalékkal, az Egyesült Államoké 12,2 százalékkal, Németországé pedig 9,4 százalékkal bővült.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.