Hírek
2010. Május 04. 11:00, kedd |
Helyi
Forrás: Munkácsy Mihály Múzeum
Múzeumok Majálisa 2010-ben is
2010-ben is megrendezésre kerül a Múzeumok Majálisa Budapesten a Nemzeti Múzeumban és Múzeumkertben, ahol Békés megyét a Munkácsy Mihály Múzeum képviseli.
A Magyar Nemzeti Múzeum 1996-ban - hagyományteremtő szándékkal - hívta életre a magyar múzeumi világot összefogó Múzeumok Majálisát. A májusi hétvégén a magyar múzeumok a közös megjelenés erejével is szeretnék a Múzeum világára illetve a nemzeti műkincsek és kulturális örökség védelmében szükséges, időszerű lépésekre irányítani a figyelmet. Több mint 100 múzeum mutatkozik be a Múzeumkertben és a Magyar Nemzeti Múzeum épületében, közel 100 különféle műfajú program várja az érdeklődőket e két nap alatt.
Május 15. (szombat):
Az első napon a Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeum állandó Megyetörténeti kiállítása kerül bemutatásra. Békés megye és a Munkácsy Mihály Múzeum molinókon és információs táblákon keresztül interaktív foglalkozások segítségével kerül bemutatásra a nagyközönség számára. A múzeum jelen lesz a múzeum által kiadott kiadványokkal, és az érdeklődők számára a vásárlásra is lehetősége adódik. A résztvevőknek a megszerzett információ után lehetőségük lesz megyetörténeti- és Munkácsy kvíz kérdéssor kitöltésére. A helyes megfejtők között ajándéktárgyakat kerülnek kiosztásra. Egész nap lehetőség lesz népi fajátékok kipróbálására és készítésére, faragására, Munkácsy Mihály alteregójával festeni és közös fotót készíteni. A múltban érezheti magát a résztvevő az élményfotózás alkalmával és belecsöppenhet egy vásárba vagy egy disznóvágásba. A bemutatott leporellók által sok érdekességet megtudhatnak az érdeklődők a Munkácsy Mihály Múzeumról és Békés Megyéről.
Május 16. (vasárnap):
Vasárnap a "Rítusok és ritmusok" Tingatinga festészet Tanzániából című időszaki kiállítás kerül középpontba. A tanzániai tingatinga festészeti irányzat 2008 óta mutatkozik be rendszeres és időszaki kiállításokkal Magyarországon. Jelenleg, július 11-ig a Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeumban látogatható a kiállítás. A szokatlan, mégis a szemünknek otthonosan energikus ábrázolásmód jelenlegi válogatásában és a hozzá kapcsolódó interaktív foglalkozásaival a tanzániai kultúra sokszínűségét szeretné elmesélni, közvetíteni a közönség felé.
Edward Saidi Tingatinga (1932-72) volt az ismeretlen újító, akiről az irányzat ezt a dallamos nevet kapta, akinek művészete a Kelet-Afrikai Tanzániában bontakozott ki az 1960-as években. Rövid és intenzív alkotóperiódusában a természet, az őt körülvevő társadalmi folyamatok, valamint a közösség és az ősök tisztelet inspirálta őt és tanítványait.
A tanzániai Dar es Salaamban kezdte munkáját Tingatinga és első csoportja, valamint itt áll ma a festőszövetség (Tingatinga Art Cooperative Society) központi épülete, ahol a festők többsége a közös alkotóműhelyben dolgozik.
A tingatinga festmények sajátos kettősséget hordoznak, egyszerre fejezik a természet erejét és törékenységét, a hétköznapi élet egyszerűségét és misztikáját, a tanzániai környezet energikus szépségét és annak ellentmondásait.
Az intenzív színhatást a kezdetektől alkalmazott kevert zománcfesték több rétegben történő alkalmazása, sajátosan vibráló színek egyértelmű megjelenítése, letisztult használata idézi elő, határozott kontúrokkal jelenítve meg a kollektív jelentésű afrikai szimbólumvilág gazdagságát, sokféleségét.
A kortárs tingatinga festők közül a ma is élő első generációs 'nagy öregek' és a 'fiatal újítók' csoportja egyaránt képviseli magát alkotásaival a kiállításon, átemelve számunkra ezt a világot a tradicionális díszítőművészetből az aktuális jelenbe.
Mivel a festmények bemutatására sajnos nincsen lehetőség műtárgyvédelmi okokból, ezért a Majálison a kultúrájukat szeretné közvetíteni interaktív foglalkozások segítségével a múzeum. A foglalkozások többféle tevékenység és közös élmények segítségével elkalauzolnánk a résztvevőket, érdeklődőket a különböző életmódok, népek, kultúrák és tárgyak, rítusok, ritmusok világába. Interaktív foglalkozás lesz Mesék, hangszerek Afrikából címmel egész nap. A résztvevőknek és a Munkácsy standhoz látogatóknak lehetőségük nyílik az afrikai djembe dob kipróbálására, és minden érdeklődőnek lehetősége adódik megismerni a tradicionális afrikai ritmusokat autentikus hangszereken keresztül. Mindemellett a résztvevők láthatnak afrikai törzsi táncot, amit aztán saját maguk is elsajátíthatnak. Lehetőség van ezen a napon is az élményfotózásra. Az érdeklődők a megszerzett információ után afrikai kvíz kérdéssor kitöltésére is vállalkozhatnak. A helyes megfejtők között, ezen a napon is ajándéktárgyakat oszt ki a múzeum.
Kézműves foglalkozás Richweisz Rita múzeumpedagógus segítségével 2009-ben a Múzeumok Majálisán |
A Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeum minden érdeklődőt szeretettel vár Budapesten!
Ezek érdekelhetnek még
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. Augusztus 18. 00:00, vasárnap | Helyi
Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban
Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban - ez az utóbbi napok mérlege Szász László esetében, aki a hétvégén Pljevljaban versenyez.
2024. November 01. 07:55, péntek | Bulvár
Megrázó középkori temetkezési szokásra utaló gyermeksírt találtak Visegrádnál
Megrázó középkori temetkezési szokásra utaló gyermeksírt találtak a Szűz Mária templom feltárása során Visegrádnál - közölte a Várkapitányság az MTI-vel csütörtökön.