Városlista
2025. január 22, szerda - Vince

Hírek

2020. Január 31. 07:46, péntek | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Rugalmas munkát szeretnének a munkába visszatérő szülők

Rugalmas munkát szeretnének a munkába visszatérő szülők

Rugalmas munkát szeretnének a munkába visszatérő szülők, és a cégek is úgy látják, hogy ezzel lehet biztosítani a sikeres visszatérést - közölte kutatása alapján a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom csütörtökön.

A mozgalom a közleményben a British Telecommunications, az ingatlan.com, a K&H Bank és a MetLife együttműködésével végzett országos online kutatásának adatait ismertetve azt írta: a szülők 46 százaléka ugyanannál a munkáltatónál folytatta munkáját, ahonnan szülési szabadságra ment. Közülük 68 százalék ugyanabban, 17 százalék más, 10 százalék viszont alacsonyabb pozícióban folytatta munkáját.

A válaszadók 43 százaléka biztosra veszi, 23 százaléka viszont nem biztos abban, hogy visszaveszik. A munkavállalók legnagyobb része úgy gondolja, hogy a gyermek kétéves kora utáni visszatérés lehet sikeres. Szerintük a sikeres visszatérés záloga továbbá a fokozatos visszatérés, a rugalmas munkavégzési formák lehetősége és a bölcsődei kapacitások növelése - ismertették.

Hozzátették: a kutatás megerősíti, hogy érdemes kereteket szabni a két-három év távollét alatti kapcsolattartásnak, témává emelni, közösen megtervezni a munkába való visszatérést.

A kutatásból kiderült az is, hogy az apák 38 százaléka vállalná, hogy huzamosabb ideig ő maradjon otthon a gyermekkel.

A cégek 69-75 százaléka tartja nyilván a gyedről, gyesről visszatérő szülőket, 47 százalékuk szerint a visszatérők elkötelezettek, jól gazdálkodnak idejükkel, 44 százalékuk szerint pedig hatékonyan dolgoznak.

A vállalatok 60 százaléka szerint a munkaerőhiány enyhíthető, ha több, gyerekgondozásból visszatérő embert tudnak foglalkoztatni. A sikeres visszatérést ők is a fokozatos visszatérés és a részmunkaidő lehetőségében látják, de a többműszakos munkarend alóli felmentés is elől szerepel a felajánlott opciók között - olvasható a közleményben.

A kérdőívet 791-en töltötték ki, 28 százalékuk a banki, biztosítási, 11 százalékuk az egészségügyi szektorban dolgozik. A válaszadók 84 százaléka szülő, akiknek háromnegyede jelenleg is dolgozik, az otthonlévők négyötöde pedig szülési szabadságon van.

A közleményben tájékoztattak arról is, hogy a kérdéskört a Társadalomkutató Kft. is körüljárta egy lekérdezéses felmérés keretében. Annak eredményei azt mutatják, hogy a felnőttek 45 százaléka szerint 3, 19 százalékuk szerint 2 éves korig kell otthon maradni a gyermekkel. A válaszadók 27 százaléka viszont az "ameddig csak lehet" opciót választotta - írták.

Hozzáfűzték, hogy a budapestieknek csak 30 százaléka maradna otthon 3 éven át, míg falun erről gyökeresen másképp gondolkodnak: 54 százalékuk a hosszabb otthonlét mellett döntene.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 22. 07:53, szerda | Életmód

Földes László Hobo Medvevára című előadásának bemutatójára készül a Nemzeti Színház

Földes László Hobo Medvevára című előadásának premierjére készül a Nemzeti Színház: a zenés bábjátékot pénteken mutatják be Molnár Kristóf rendezésében.

2025. Január 22. 07:39, szerda | Életmód

Ma van a magyar kultúra napja

Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállításokkal, díjátadókkal, színházi előadásokkal, koncertekkel ünnepelnek.

2025. Január 21. 07:47, kedd | Életmód

Vírusok hatástalanítására alkalmas eszközt fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetemen

Különböző típusú vírusok hatástalanná, illetve működésképtelenné tételére fejlesztenek eszközt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriuma (VNL) és a RoLink Biotechnology Kft. szakemberei

2025. Január 21. 07:41, kedd | Életmód

Trenkwalder: 2024 végére meghaladta a 2100 forintot a fizikai dolgozók átlagos órabére

A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2024 negyedik negyedévének végére 2130 forint volt, ami 9,1 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért 1952 forinthoz képest