Városlista
2025. január 22, szerda - Vince

Hírek

2016. Május 20. 16:22, péntek | Életmód
Forrás: RDM

Szívféreg: halálos veszéllyel fenyegeti a kutyákat

Szívféreg: halálos veszéllyel fenyegeti a kutyákat

A betegség kórokozóját szúnyogok terjesztik

A szívférgesség a kutyák életét fenyegető, súlyos megbetegedés, amelyet az akár 30 cm hosszúra is megnövő szívféreg okoz. A parazita a kutya szívében, tüdejében és a tüdő nagyobb ereiben él, fejlődik, szaporodik. A férgek 7-10 évig is élősködhetnek a kutyában, súlyos egészségügyi problémákat okozva. Az ember is megbetegedhet, de ránk nem jelent halálos veszélyt a fertőzés.

A szívférgesség a globális felmelegedésnek és az utazási szokások megváltozásának köszönhetően ma már Magyarországon is veszélyezteti a kutyák, macskák és ritkán a vadászgörények egészségét. A betegség kórokozóját a szúnyogok terjesztik, ezért májusban az esősebb és melegebb idő beköszöntével fokozottan számolni kell vele: leginkább a tavak, a folyók és azok árterületei mellett. Az ország észak-keleti és déli régiójában, az Alföldön, Budapesten és Pest megyében, valamint az észak-dunántúli megyékben gyakoribb a megbetegedés. Az első esetet 2009-ben regisztrálták, de a laboratóriumba küldött vérminták esetében 2009-2014 között 17 százalékos gyakoriságot (PraxisLab) találtak, ami igen gyors növekedést és terjedést mutat. A szívféreg egyre gyakrabban akad fenn az állatorvosok szűrővizsgálatain.

Hazánkban három szúnyogfaj is hordozhatja a szívféreg lárváit: a parazita vérszívásakor a fertőzött kutyából származó féreglárvát egy újabb csípés során egy még egészséges állat testébe viszi, ahol a féreg szaporodni és növekedni kezd. A férgek a szervezetben vándorolnak, a nagyobb tüdőerekbe, a szívbe is eljutnak, ahol akár 30 cm hosszúra is megnőhetnek, és 7-10 évig élősködhetnek. A csípéstől számított első 6-7 hónapban a fertőzött állat tünetmentes, azonban a parazita kifejlődve súlyos problémát, gyakran halált okoz: kedvencünk fáradékonnyá válik, majd keringési, légzőszervi és szívpanaszok lépnek fel nála. A szívférgességgel az ember is megfertőződhet, de mivel a lárva nem tud teljesen kifejlődni a szervezetben, ránk nem jelent halálos veszélyt. Viszont a féreg a tüdőbe is bekerülhet, ahol gócos elváltozásokat okozhat, amelyek mellkasi röntgen alkalmával más elváltozásoknak tűnhetnek.

A betegséget viszont el lehet kerülni, amelynek legbiztosabb módja a szúnyogcsípés megakadályozása és a fertőzés elleni megelőző kezelés alkalmazása, amellyel a lárvákat lehet elpusztítani. Egy gyors vérvizsgálattal azt is ki lehet deríteni, hogy kedvencünk fertőzött-e: ezt érdemes fiatal állatnál félévente, később pedig évente elvégeztetni. Pozitív lelet esetén hosszantartó, kockázatos és költséges kezelésnek nézünk elébe, amely akár tizenötször is drágább lehet, mint a megelőzés, legyen szó gyógyszeres, vagy műtéti beavatkozásról. Legyen szívügyünk a kutyák szívének egészsége és a megfelelő eszközökkel előzzük- és állítsuk meg a szívférgesség terjedését és kialakulását!

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 22. 07:53, szerda | Életmód

Földes László Hobo Medvevára című előadásának bemutatójára készül a Nemzeti Színház

Földes László Hobo Medvevára című előadásának premierjére készül a Nemzeti Színház: a zenés bábjátékot pénteken mutatják be Molnár Kristóf rendezésében.

2025. Január 22. 07:39, szerda | Életmód

Ma van a magyar kultúra napja

Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállításokkal, díjátadókkal, színházi előadásokkal, koncertekkel ünnepelnek.

2025. Január 21. 07:47, kedd | Életmód

Vírusok hatástalanítására alkalmas eszközt fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetemen

Különböző típusú vírusok hatástalanná, illetve működésképtelenné tételére fejlesztenek eszközt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriuma (VNL) és a RoLink Biotechnology Kft. szakemberei

2025. Január 21. 07:41, kedd | Életmód

Trenkwalder: 2024 végére meghaladta a 2100 forintot a fizikai dolgozók átlagos órabére

A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2024 negyedik negyedévének végére 2130 forint volt, ami 9,1 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért 1952 forinthoz képest