Hírek
2022. Augusztus 17. 14:04, szerda |
Külföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Újabb fokozatba lépett a vízhiány miatti riasztás az amerikai egyes részein
Az amerikai kormány további komoly víztakarékosságot írt elő kedden a délnyugati államok számára a Colorado folyó vízszintjének védelmében, és kettes fokozatú vízhiányriasztást léptetett életbe.
A szövetségi kormány az évszázad szárazsága miatt további kötelező víztakarékosságot is előírt a Colorado folyó mentén fekvő délnyugati államok számára, emellett azt kérte, hogy dolgozzanak ki tervet a folyóvölgy védelme érdekében.
A vízhiányriasztás kettes fokozata azt jelenti, hogy Arizona, Új-Mexikó és Nevada államoknak kötelezően tovább kell csökkenteniük a vízkivételt a Coloradóból. A kötelező előírás legkeményebben Arizona államot érinti, amely nagyjából ötödével kevesebb vizet használhat fel a folyóból a számára eredetileg engedélyezett mennyiségből.
A Colorado folyó 40 millió embert lát el ivóízzel az ország délnyugati részén fekvő 7 államban, és táplálja a régió 15 milliárd dollár bevételt termelő mezőgazdaságát.
A vízügyekért is felelős szövetségi Helyreállítási Iroda már júniusban előírta a hét érintett állam - Arizona, Kalifornia, Colorado, Nevada, Új-Mexikó, Utah és Wyoming - számára, hogy augusztus közepéig készítsen intézkedési tervet arra, miként csökkentené 15 százalékkal a vízkivételt a folyóból jövőre. Sajtóhírek szerint a tervezett lépések elsősorban a kaliforniai és arizonai mezőgazdasági vállalkozásokat érinthetik súlyosan, amelyek ellentételezést követelnek.
A Helyreállítási Iroda adatai szerint az elmúlt két évtizedben a Colorado folyó vízhozama 25 százalékkal maradt el attól, amivel a partján fekvő államok vízhasználati megállapodásukban számolnak.
A Colorado folyó vizének használatáról az 1920-as években kötött egyezményt az érintett 7 tagállam. Ennek értelmében a víz fele a felső folyószakaszon fekvőket, a másik fele az alsó szakaszon fekvőket illeti, emellett biztosítanak Mexikónak is bizonyos vízmennyiséget. A Colorado folyó Mexikó területén folyik bele a Csendes-óceánba.
Az év elején a Nature Climate Change magazinban közölt tanulmány azt állapította meg, hogy az Egyesült Államok délnyugati vidékén a 2000-2021 közötti két évtized az elmúlt 1200 év legszárazabb időszaka volt.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.